Oslavy 170. výročí příjezdu prvního vlaku do Bohumína 1. května 2017

Vážení příznivci a fandové železnice,

u příležitosti oslav 170. výročí příjezdu prvního vlaku po Severní dráze císaře Ferdinanda do Bohumína vypraví České dráhy, a.s., národní dopravce, parní vlak vedený lokomotivou 475.101 z Přerova do Bohumína a zpět.

V rámci této oslavy je naplánovaná jízda parního vlaku i po tzv. ostravském kolečku z Bohumína přes Ostravu hl.n. (13.23 -13.25), Ostravu střed (13.31-13.40), Ostravu-Kunčice (13.50-14.00), Ostravu-Vítkovice (14.05-14.07), Ostravu-Svinov (14.15-14.19) a znovu příjezd do železniční stanice Ostrava hl.n. ve 14.28 hodin. Zde bude pobyt z důvodu zbrojení lokomotivy vodou. Odjezd směr Přerov je plánován v 15.00 hodin.

Slavnostní vlak bude sestaven z rychlíkové parní lokomotivy a z historických vozů 30. let minulého století a bude doprovázen nejen průvodčími ve stejnokrojích ČSD, ale i jinými pasažéry v dobovém ustrojení z 19. století. V železničních stanicích Bohumín a Ostrava střed bude k vidění i část císařské rodiny se dvorem.

U příležitosti oslav jízdy prvního vlaku po dráze císaře Ferdinanda zahájí Železniční muzeum moravskoslezské po příjezdu parního vlaku do železniční stanice Ostrava střed vernisáží novou výstavu na toto téma. A protože si v letošním roce připomínáme i 750. výročí vzniku města Moravská Ostrava, rozhodli jsme se, že 1. května 2017 v době od 14.00 do 18.00 hodin bude muzeum pro veřejnost otevřeno ZDARMA.

V expozici budou k vidění výjimečné artefakty, dokumenty a zajímavosti spojené s touto dráhou. Na nádraží Ostrava střed bude pro malé návštěvníky od 13.00 hod do 18.00 hod k dispozici Sičova drobná železnice. Na nádraží Bohumín a na nádraží Ostrava střed, v době příjezdu parního vlaku, bude v prodeji i nová publikace o výroční tratí Severní dráhy císaře Ferdinanda i jiné publikace muzea, výroční turistická známka a razítka k výročí tratí Lipník-Bohumín.

České dráhy, a.s. na tyto jízdy bude prodávat do konce dubna v předprodeji jízdenky. Jízdní řád (plakát) na jízdu parního vlaku je zveřejněn na webových stránkách Českých drah a Železničního muzea moravskoslezského.

Nenechte si ujít jednu z mála příležitostí projetí se parním vlakem na Ostravsku a zároveň možnost shlédnout spoustu zajímavostí na nové výstavě.

 

Železniční muzeum moravskoslezské, o.p.s.