U příležitosti oslav 170. výročí příjezdu prvního vlaku po Severní dráze císaře Ferdinanda do Bohumína vypravily České dráhy, a.s. dne 1. 5. 2017  jízdu parního vlaku z Přerova do Bohumína pro pozvané hosty i veřejnost. Historický vlak vedený lokomotivou 475.101 přijel i do železniční stanice Ostrava střed.

A právě v tento krásně slunečný den proběhly v prostorách Železničního muzea moravskoslezského a železniční stanice Ostrava střed k tomuto výročí oslavy.   Slavnostním okamžikem bylo krátké přivítání "CÍSAŘE FERDINANDA" i s doprovodem na prvním nástupišti a dále otevření nové expozice s názvem „170. let trati Severní dráhy císaře Ferdinanda, Lipník – Bohumín“, která byla zahájena právě 1. 5. 2017 a potrvá až do 16. 4. 2018.

Další aktuální novinkou muzea je vydání již sedmé publikace s názvem „Severní dráha císaře Ferdinanda, Lipník – Bohumín a vydání  nové výroční turistické známky. Prodej publikace a známky byl po slavnostním pokřtění rovněž zahájen.

Dětem se během celého odpoledne líbily projížďky po Sičove drobné železnici a nechyběla ani možnost malého občerstvení zajištěné ve stánku  OVEČKY.

Byl to velmi vydařený slavnostní den, jehož atmosféru můžete nasát z několika fotografií.

 

zdroj: město Bohumín

Jedná se o repliku řídícího pultu lokomotivy řady 742, který je propojen  s herním simulátorem  Microsoft Train Simulator (MSTS). Nejde však o software, který je schopen simulovat řízení HDV plně odpovídající skutečnosti. Na pultu  lokomotivy se dají ovládat:

  • volič směru jízdy HDV
  • volič výkonu HDV
  • brzdič přímočinné brzdy BP
  • brzdič průběžné brzdy BS 2
  • tlačítko a pedál pískování
  • tlačítko píšťaly
  • pedál houkačky.

Skutečné měřící a indikační prvky na pultech jsou neaktivní. Jejich změny stavu jsou  řešeny zobrazením na monitoru ve 2D kabině vozidla.

Nosnou tratí, která  se zobrazuje při jízdě je úsek mezi Krnovem a Ostravou Svinovem, na který navazují další opavské dráhy.